Nazaj

Amslerjev test

2231-2 min22. 01. 2025

rumena pegaočesne bolezni

Amslerjev test je orodje, ki pripomore k zgodnejšemu odkrivanju očesnih bolezni, kot je degeneracija rumene pege. Je pripomoček, ki ga uporabljajo zdravniki pri odločanju glede nadaljnje obravnave bolnika. Poleg tega se uporablja tudi v namene samokontrole. Slednje se priporoča bolnikom, ki imajo povečano tveganje za degeneracijo rumene pege in vidnega živca ali pa imajo že znano bolezen rumene pege.

Z rednim preverjanjem svojega vida s pomočjo Amslerjevega testa bolniki hitreje odkrijejo spremembe v svojem centralnem vidu. Posledično prej obiščejo zdravnika in tako v večji meri preprečijo napredovanje slabšanja vida. Pri obvladovanju bolezni rumene pege je zgodnje odkrivanje sprememb vida izrednega pomena. Bolezni namreč ne moremo povsem pozdraviti, temveč lahko le preprečimo njeno napredovanje. Kljub temu da je test dokaj učinkovit pri zgodnjem odkrivanju bolezni, ni nadomestilo rednih preventivnih očesnih pregledov.

Pri Amslerjevem testu se uporablja kvadratna mreža velikosti 10 x 10 centimetrov, sestavljena iz ravnih črnih črt, s črno piko v središču. Originalna mreža je črno-bela, obstajajo pa tudi novejše in natančnejše barvne različice. Mreža se gleda z razdalje 30-40 centimetrov, s pokritim enim očesom in z uporabo svojih bralnih očal. Z odkritim očesom se pogled osredotoči na črno piko v sredini. V zdravem očesu bodo črte okoli črne pike ostale ravne in neprekinjene. Pri degeneraciji rumene pege ali okvari vidnega živca pa postanejo vijugaste ali prekinjene. Slika v centralnem delu lahko postane zamegljena, pojavijo se lahko temne lise. Spremembe vida se zabeležijo, nato pa se test ponovi na drugem očesu.

Z Amslerjevim testom prepoznavamo metamorfopsijo. To je motnja vida, pri kateri se predmeti zdijo popačeni, ali spremenjenih oblik. Razvije se pri okvarah v rumeni pegi, pa tudi pri drugih boleznih oči ali celo možganov. Zdravniki lahko na podlagi položaja sprememb v mreži določijo, kateri del rumene pege, očes ali možganov je prizadet, in tako izdelajo načrt zdravljenja.

Če pri samokontroli v mreži zaznate opisane spremembe ali poslabšanje prej obstoječih sprememb, je potreben posvet pri zdravniku. Če test opravlja zdravnik, pa bo glede na rezultate načrtoval nadaljnjo obravnavo.