Kdo je primeren?
Najprimernejši kandidati za tak poseg ste tisti, ki se vam starostna daljnovidnost pojavi ob predhodni dioptriji, najsibo ob kratkovidnosti ali daljnovidnosti. Pri takih pogojih namreč z operacijo dosežemo najboljše rezultate.
Kakovost in dostopnost
Vse leče, ki jih pri odpravi starostne dioptrije z vstavitvijo multifokalne leče uporabljamo pri Moreli, naročimo individualno in so tudi izdelane tako, da so natančno prilagojene vašim očem in dioptriji. Uporabljamo le najkakovostnejše, zanesljivo preizkušene leče najuglednejših proizvajalcev. Operativni poseg izvedemo z najsodobnejšo mikrokirurško tehniko. Smo med prvimi, ki so začeli uporabljati robotizirani laser pri operaciji zamenjave znotrajočesne leče. Z najsodobnejšo lasersko tehnologijo operativni poseg izvedemo še natančneje in za pacienta varneje. Femtosekundni robotski laser AMO Catalys, ki ga pri tem uporabljamo, zagotavlja najpreciznejšo umestitev znotrajočesne leče. Izkušenost očesnih kirurgov in optimalna tehnološka opremljenost ter uporaba najkakovostnejših leč so tisto, kar skupaj zagotavlja najboljšo vidno ostrino in kakovost vida po posegu.
Koraki do odličnega vida
1
Ugotavljanje primernosti za poseg
Trajanje: 15 minut
Informativni posvet je kratek brezplačen pregled, med katerim ugotovimo, ali ste primeren kandidat za odpravo starostne daljnovidnosti z multifokalno lečo. Ko potrdimo, da ste za tako operaciji primerni, vam pojasnimo potek izvedbe takega posega, njegove prednosti in omejitve. Potrudimo se, da odgovorimo na vsa vprašanja. Jamstvo za najvišjo stopnjo varnosti ter kakovosti posegov, ki jih opravljamo, so naša izkušenost, strokovna usposobljenost in najsodobnejša tehnološka opremljenost. To potrjuje tudi pridobljena mednarodna akreditacija ameriške fundacije Joint Commission International.
Koraki do odličnega vida
2
Podroben pregled pred posegom
Trajanje: 1 ura
Če ste primeren kandidat za poseg in se boste zanj tudi odločili, bomo pred operacijo opravili še en temeljit pregled oči in očesnega ozadja, s katerim bomo izključili navzočnost obolenj ali sprememb na očesu, pri katerih vstavitev multifokalne leče ni možna. Ob tem pregledu bomo izvedli tudi vse biometrične meritve očesa, ki so potrebne za izračun lečne dioptrije, in vam svetovali pri izbiri leč. Obstaja namreč več različnih tipov multifokalnih leč, ki se razlikujejo po optičnih lastnostih.
Koraki do odličnega vida
3
Operativni poseg
Trajanje: 15 minut
Operativni poseg izvedemo s kapljično anestezijo in traja 15 minut. Je povsem neboleč, pogosto ga opravimo na obeh očeh hkrati. Starostno daljnovidnost ter tudi kratkovidnost, daljnovidnost in astigmatizem odpravimo tako, da skozi droben, tri milimetre širok rez najprej odstranimo naravno očesno lečo in jo nadomestimo z umetno, multifokalno lečo. Ta poseg se lahko izvede s standardno tehniko, kar pomeni, da kirurg ročno z ultrazvočnim instrumentom odstrani okvarjeno naravno lečo. Z najnovejšo tehniko se za to uporablja zelo precizen, robotsko voden laser, kar še izboljša kakovost vida po posegu. Po operaciji prejmete vsa potrebna navodila za okrevanje. Naši zdravniki so v prvih dneh po posegu za vas telefonsko dosegljivi 24 ur na dan.
Koraki do odličnega vida
4
Kontrolni pregled
Trajanje: 15 minut
Okrevanje po takem posegu je hitro. Vid je praviloma že naslednji dan povsem normalen. Z vstavljeno multifokalno lečo pa se boste vseeno morali navaditi gledati na blizu, kar lahko traja nekaj tednov po operaciji. Prvi kontrolni pregled običajno opravimo dan po posegu, pozneje sledi običajno še en pregled čez tri do štiri tedne. Kontrolne preglede prilagodimo tako, da lahko skrbno sledimo poteku vašega okrevanja, kar zagotavlja varnost in optimalen končni rezultat odprave dioptrije.
»Več kot 85 odstotkov pacientov je po vstavitvi večžariščne leče v obe očesi povsem neodvisnih od očal za daljavo in bližino.«
- 1
- 2
- 3
- 4
Pogosta vprašanja
Ali se lahko zgodi, da bom po takem posegu videl slabše kot prej?
To se lahko zgodi, če med operacijo pride do zapletov, kot so, denimo, krvavitev v oko, odstop mrežnice, raztrganje zadnje lečne ovojnice. Verjetnost kakega resnega zapleta pa je izjemno majhna, manj kot 0,1 promila. Pri naših pacientih do zdaj takega zapleta še ni bilo.
Kaj je glavna razlika multifokalne leče v primerjavi z navadno?
Optika multifokalnih leč je zelo kompleksna in zasnovana tako, da uklanja svetlobo pod različnimi koti. Na tak način multifokalna leča kljub razviti starostni daljnovidnosti povrne vidno ostrino tako na daljavo kot na bližino. Po vstavitvi multifokalne leče pacienti ne potrebujejo očal za branje in daljavo. To velja tudi za paciente, ki potrebujejo operacijo sive mrene in so se odločili za vstavitev multifokalne leče.
Je možno, da čez čas pride do zamotnitve multifokalne leče?
Uporabljamo le multifokalne leče najuglednejših proizvajalcev, ki so dokazano varne in se tudi dolgoročno ne spreminjajo, tako da do zamotnitve leče praktično ne more priti. Zaplet, ki je možen, je pa tudi zelo preprosto rešljiv, je poznejši razvoj zamotnitve naravne zadnje lečne ovojnice – torej motnjava ovojnice, v kateri leži umetna očesna leča. To motnjavo, če do nje pride, odpravimo razmeroma preprosto z nekajminutnim povsem nebolečim ambulantnim laserskim posegom.
Ali je vstavljanje očesne leče boleč poseg?
Ne. Operativni poseg vstavljanja multifokalne leče je enak kot pri odpravi sive mrene. Izvedemo ga ambulantno, s kapljično anestezijo. Pri tem oko zelo preprosto, z vkapanjem kapljic lokalnega anestetika naredimo neobčutljivo in tako je poseg povsem neboleč.
Ali se pri operaciji starostne dioptrije uporablja tudi laser?
Da, tudi te posege lahko izvedemo z lasersko tehnologijo. V našem centru smo med prvimi začeli uporabljati femtosekundni robotski laser AMO Catalys, s katerim še precizneje izvedemo zamenjavo znotrajočesne leče. Okrevanje po posegu je lahko tako še hitrejše, kakovost vida pa boljša.