Nazaj

4 pogosta vprašanja o odstranitvi kožnih znamenj

Jasna Perković, dr. med.

Jasna Perković, dr. med.
specialist oftalmologije

1152-3 min31. 10. 2024

pred posegomznamenja

Vsakdo ima na telesu vsaj eno kožno znamenje. V zadnjih letih se vse pogosteje govori o kožnih znamenjih in njihovi povezavi s kožnim rakom. Kljub temu večina znamenj ne predstavlja razloga za preplah. Da boste bolje informirani o svojih znamenjih in njihovi morebitni odstranitvi, smo pripravili seznam najpogostejših vprašanj na to temo.

1. Kdaj moramo kožno znamenje odstraniti?

Normalna kožna znamenja so pigmentirana področja, ki so v ravnini kože ali pa izstopajo nad njeno površino. Večina ni nevarnih in jih odstranimo le zaradi estetskih razlogov. Včasih pa v znamenjih nastanejo mutacije, ki lahko vodijo v razvoj kožnega raka. Da se prepreči širjenje rakavih celic, je odstranitev takšnih znamenj nujna. Za prepoznavanje znamenj sumljivih za razvoj raka, uporabljamo pravilo ABCDE:

  • A (Asymmetry): Znamenje je nepravilne, nesimetrične oblike.
  • B (Border): Robovi znamenja so nepravilni, nazobčani ali zabrisani.
  • C (Color): Barva je neenakomerna. Znotraj enega znamenja so odtenki rjave, črne in/ali vijolične.
  • D (Dimension): Velikost se spreminja, znamenje raste in dosega večje velikosti.
  • E (elevation): znamenje je na nekaterih delih dvignjeno nad nivo kože.
  • 2. Kakšni so postopki za odstranjevanje kožnih znamenj? 

Za odstranitev znamenj se uporabljajo različne metode. Nenevarna znamenja, ki rastejo nad nivojem kože, odstranjujemo z laserskim odstranjevanjem, krioterapijo ali elektrokirurgijo. Pri teh postopkih z laserjem, zamrzovanjem s tekočim dušikom ali z električnim tokom odstranjujemo pigmentne celice. Nevarna znamenja ali znamenja v nivoju kože odstranjujemo s kirurškim izrezom. Postopek traja le nekaj minut. Pri sumljivih znamenjih odstranimo tudi del zdravega tkiva v okolici, vse skupaj pa nato pošljemo na nadaljnje preiskave. Rano, ki pri tem nastane, zašijemo.

3. Ali je postopek odstranitve boleč? 

Odstranitev znamenja poteka z uporabo lokalne anestezije, ki zagotavlja, da med postopkom ne čutite bolečine. Metode, kot so lasersko odstranjevanje, krioterapija in elektrokoagulacija, so običajno minimalno neprijetne. Med postopkom lahko občutite rahel pekoč občutek. Kirurško odstranjevanje je nekoliko bolj neprijetno. Med posegom lahko zaznate nelagodje, pritisk ali vlečenje kože. Čeprav bolečine med posegom ne občutite, se lahko pojavi po posegu. Rana je namreč večja in globlja kot pri ostalih metodah odstranitve. Bolečine je obvladljiva in se lahko zmanjša s pomočjo analgetikov.

4. Ali po odstranitvi kožnega znamenja ostane brazgotina?

Po odstranitvi znamenja je koža zatečena, razdražena in pordela. Vnetje v nekaj dneh izzveni, ranica, ki nastane na mestu znamenja, pa se zaceli v 2 –3 tednih. Nastane brazgotina, ki se v procesu celjenja preoblikuje in zmanjšuje. Da se povsem zaceli in zbledi, lahko traja par mesecev. Včasih lahko ostane vidna dlje časa ali celo nikoli ne izgine popolnoma. Končen izgled je odvisen od več dejavnikov. Koža mlajših pacientov se zaceli hitreje, prav tako je celjenje hitrejše pri odstranitvi manjših in površinskih znamenj. Znamenja na mestih, kjer se koža bolj razteza, se celijo počasneje. Pri laserskem odstranjevanju, krioterapiji in elektrokirurgiji je nastanek trajne brazgotine manj verjeten kot pri kirurški odstranitvi. Ker z njimi odstranimo manj tkiva, pa žal obstaja možnost, da znamenje ponovno vznikne. Za hitrejše in bolj uspešno okrevanje je ključno, da skrbno sledimo navodilom zdravnika za nego kože po posegu. Pravilna oskrba pospeši celjenje in zmanjšuje možnost brazgotinjenja, kar prispeva k optimalnemu izidu.