Nazaj

Botoks je elegantna rešitev za zmanjšanje obraznih gub

Jasna Perković, dr. med.

Jasna Perković, dr. med.
specialist oftalmologije

1392 min04. 11. 2024

življenjski slogpomlajevanje

Gube so neizogiben del staranja, ki slej kot prej doletijo vsakogar. Čeprav obrazu dodajo značaj, so lahko moteče ali celo neprivlačne. Za zmanjšanje videza gub in drobnih linij na koži obraza danes obstajajo številne metode. Najbolj priljubljena med njimi je metoda z uporabo botoksa.

Botoks je toksin, ki ga proizvajajo bakterije Clostridium botulinum. Čeprav je v večjih količinah strupen, ga v dermatologiji s pridom uporabljamo v namene pomlajevanja. Količine uporabljenega toksina so pri tem izjemno majhne, zato ni možnosti zastrupitve. Za zmanjševanje videza gub botoks injiciramo v določene predele obraza. Deluje tako, da blokira prenos živčnih signalov, ki omogočajo krčenje obraznih mišic. Na ta način povzroči njihovo sprostitev, kar omili krčenje kože ter zmanjša videz gub.

Učinek botoksa žal ni trajen. Ker telo toksin sčasoma razgradi, njegov učinek izzveni v 4 do 6 mesecih. Pri nekaterih lahko učinek traja dlje časa, na trajanje pa vpliva več dejavnikov.

Mednje spadajo:

  • Metabolizem: učinek botoksa je krajši pri tisti s hitrejšim metabolizmom.
  • Velikost in globina gub: večje gube potrebujejo več tretmajev za dosego želenega rezultata.
  • Izkušenost izvajalca storitve: botoks deluje tam, kamor ga injiciramo, zato je natančnost pri tem izrednega pomena.
  • Mimika obraza: učinek bo krajši pri tistih z bolj ekspresivno mimiko.
  • Pogostost tretmajev: učinek traja manj časa pri prvem tretmaju, kot pri nadaljnjih.

Čeprav so učinki botoksa izjemni, žal ni čudežno zdravilo, saj ne zmanjša vseh vrst gub. Poznamo namreč dinamične in statične gube. Dinamične nastanejo ob premikanju obraznih mišic: ko se smejimo, se mrščimo ali smo jezni. Prisotne so tudi pri otrocih, s staranjem pa postajajo globlje in bolj izrazite. Ko koža izgublja elastičnost, dinamične gube prehajajo v statične. Te so opazne, tudi ko imamo obraz sproščen in ne premikamo obraznih mišic. Ker toksin deluje na mišice, statične gube pa so neodvisne od delovanja mišic, botoks njihovega izgleda ne zmanjša. Deluje torej predvsem na dinamične gube. Te naredi manj očitne ter prepreči njihovo napredovanje v statične. Na ta način se botoks uporablja predvsem kot preventiva pred nastankom trajnih statičnih gub. Za zmanjševanje videza statičnih gub se uporabljajo druge metode pomlajevanja, kot so dermalna polnila ali laserski tretmaji.

Uporaba botulinusnega toksina za glajenje gub je izredno varna metoda pomlajevanja. Kljub temu so možni stranski učinki, ki pa so redki. Včasih se takoj po tretmaju pojavi bolečina in podplutba na mestu injiciranja. Pojavijo se lahko tudi simptomi, podobni gripi, ter slabost in glavobol. Izjemno redko se pojavi povešenje vek (ptoza), ki ovira vid, ter dvojni vid. V takem primeru je nujen posvet pri oftalmologu. Botoks je varna in učinkovita metoda za zmanjšanje znakov staranja, ki ob pravilni uporabi prispeva k mladostnemu in svežemu izgledu.