Nazaj

Nasveti za nego kože po odstranitvi znamenja

Jasna Perković, dr. med.

Jasna Perković, dr. med.
specialist oftalmologije

492-3 min11. 11. 2024

laserpo poseguznamenja

Vsak poseg na telesu izzove proces obnove in celjenja. To velja tudi za odstranitev kožnih znamenj. Čeprav večji del opravi koža brez naše pomoči, lahko tudi sami prispevamo k učinkovitejšemu celjenju. Za dosego optimalnih rezultatov je ključno, da upoštevate nasvete strokovnjakov za nego kože po odstranitvi znamenja.

Prve dva tedna po odstranitvi znamenja poteka začetno celjenje rane, ki je nastala pri posegu. V tem obdobju je nadvse pomembno, da se ravnate po navodilih dermatologa. Za uspešno celjenje so pomembni tudi naslednji nasveti:

  • Prvih 24 do 48 ur rano pustite prekrito s sterilno gazo. S tem preprečite, da bi v svežo rano zašle bakterije, ki lahko izzovejo okužbo in okrnijo celjenje.
  • Ko sterilno gazo po 24 do 48 urah odstranite, rane ne močite. Pri prhanju jo prekrivajte z vodoodpornimi obliži, vse dokler se popolnoma ne zaceli.
  • Priporočljiva je uporaba steri-strip trakov za zapiranje rane, ki so na voljo v lekarnah. Ti preprečujejo ponovno odpiranje rane in podpirajo celjenje.
  • Izogibajte se pretiranemu naprezanju. Pri določenih gibih lahko pride do raztezanja okoliške kože, kar vodi v slabše celjenje.
  • Uživajte hrano, bogato z vitaminom C ter drugimi vitamini in minerali, ki spodbujajo proces celjenja. Priporočljiva je opustitev kajenja, ki negativno vpliva na celjenje.

Po preteklih dveh do treh tednih po posegu se večina ran že popolnoma zaceli. Nastane brazgotina, ki se v nadaljnjem procesu celjenja preoblikuje in zmanjšuje. Da povsem izgine, lahko traja tudi nekaj mesecev, včasih pa ostane vidna dlje časa ali celo nikoli ne izgine popolnoma. Za povečanje možnosti uspešnega obnavljanja kože je po zacelitvi rane priporočljivo, da negi brazgotine posvetite posebno pozornost. Za dosego najboljših rezultatov upoštevajte naslednje:

  • Območje previdno čistite z antiseptičnimi mili brez alkohola, olj ali dišav. S tapkanjem brisače kožo osušite in je ne drgnite. S tem zagotovite, da na območju ni umazanije ali bakterij, ki bi lahko okrnile obnovo kože.
  • Uporabite kreme ali gele, ki spodbujajo celjenje. Te bodo območje navlažile, preprečile izsušitev in tako pospešile celjenje. Mednje spadajo kreme, ki vsebujejo snovi, kot so silikon, koloidno srebro, vitamin C in E ter hialuronska kislina.
  • Izogibajte se praskanju področja. S tem lahko v še vedno občutljivo območje zanesete bakterije in upočasnite celjenje. Če vas brazgotina pretirano srbi, uporabite antihistaminike, ki bodo srbečico ublažili.
  • Zaščitite brazgotino pred soncem in tako preprečite nastanek trajne pigmentacije kože. Kožo ščitite pred soncem še vsaj dva meseca, oziroma dokler se barva koža ne izenači z barvo okoliške.
  • Brazgotino dnevno masirajte. Masaža spodbudi krvni pretok v koži in pripomore k lepšemu končnemu videzu kože. Izvajajte jo s pomočjo nevtralne kreme 15 minut na dan. Uporabljajte krožne gibe, pritisk pa naj bo tako močan, da brazgotina pobledi.

Pravilna nega kože po odstranitvi znamenja ima izreden pomen pri uspehu zdravljenja. Z upoštevanjem teh nasvetov boste pripomogli k boljšemu končnemu izgledu brazgotine in si zagotovili večje zadovoljstvo s posegom.