Čeprav so tetovaže trajna sprememba na koži, obstajajo tehnike, s katerimi neželene kožne poslikave odstranimo. Tehnologije odstranjevanja so v zadnjih letih močno napredovale. Poseg je tako postal bolj prijeten in učinkovit, pojav stranskih učinkov pa minimalen.
Odstranjevanje tetovaž je ne invaziven poseg, pri katerem uporabljamo napredne laserske tehnologije. Laser s posebnim spektrom visoko-intenzivne svetlobe segreje pigmentne delce tetovaže in povzroči njihov razpad na manjše fragmente. Te imunski sistem odstrani, kar zmanjša vidnost tetovaže.
Cilj odstranjevanja tetovaže je popolna odstranitev vseh pigmentnih delcev iz kože. Za dosego tega cilja le ena terapija ne zadostuje. Običajno je potrebnih 6 – 12 terapij, ki jih izvajamo na vsake 4-8 tednov. Koliko terapij bo potrebnih je odvisno od več dejavnikov. Mednje spadajo:
- Starost tetovaže: starejše tetovaže lažje odstranimo kot sveže.
- Barva tetovaže: črni, zeleni in modri pigmenti se lažje odstranjujejo kot rdeči, oranžni, beli ali rumeni.
- Globina in velikost tetovaže: večja, kot je tetovaža in globlje, kot so pigmentni delci, več terapij bo potrebnih za popolno odstranitev.
- Kakovost uporabljenega pigmenta: nekateri pigmenti so zaradi kemične sestave ali velikosti delcev bolj odporni na odstranitev.
- Lokacija tetovaže: Nekateri predeli telesa, kot so noge in roke, so bolj nagnjeni k regeneraciji. Tetovaže na tem področju lažje odstranimo.
- Tip kože: koža vsakega posameznika se razlikuje po sposobnosti obnavljanja. Tisti, katerih koža se hitreje obnavlja, bodo potrebovali manj terapij.
Postopek odstranjevanja tetovaže je lahko neprijeten. Med posegom impulzi svetlobe izzovejo občutke toplote ali zbadanja, podobno, kot če bi vas nekdo oplazil z napeto elastiko. Te občutke lahko blažimo s sprotnim hlajenjem kože. Vsaka terapija traja od 15 do 30 minut, trajanje pa je odvisno predvsem od velikosti tetovaže. Po posegu je lahko koža pordela in otečena. Za blaženje simptomov se priporoča hlajenje področja s hladilnimi obkladki. K okrevanju znatno pripomore tudi skrb za kožo po navodilih strokovnjaka.
Po popolni odstranitvi tetovaže pogosto pride do tako imenovanega učinka bele sence. Gre za razbarvano področje kože, ki nastane, ker pri odstranjevanju pigmentov tetovaže odstranimo tudi naravni pigment kože. Z obnavljanjem kože učinek običajno izzveni v roku enega do dveh let.
Odstranjevanje tetovaž z laserskimi tehnologijami je v zadnjih letih močno napredovalo. Poseg postaja vedno varnejši, tveganje za brazgotinjenje pa minimalno. Kljub temu obstaja možnost pojava stranskih učinkov. Mednje poleg brazgotinjenja spadajo še okužbe ter razbarvanje kože in spremembe v teksturi kože.
Strokovna odstranitev neželene tetovaže postaja vedno bolj dostopna in učinkovita. Z izbiro izkušenega strokovnjaka se lahko izognete stranskim učinkom ter poskrbite za optimalen rezultat.