Nazaj

Poslovite se od nadležne rdečice pri rozacei

Jasna Perković, dr. med.

Jasna Perković, dr. med.
specialist oftalmologije

882 min22. 11. 2024

po posegupred posegomkožne bolezni

Rozacea je pogosta vnetna bolezen odraslih, ki prizadene predvsem kožo na obrazu. Zanjo je značilno pogosto zardevanje, ki sčasoma postane trajno. Čeprav se zdi, da se nadležne rdečice ni mogoče znebiti, obstaja nekaj elegantnih rešitev. Ena izmed najbolj razširjenih je OptiLight IPL terapija.

Rozacea je kronična bolezen, ki poteka v obliki izboljšanj in poslabšanj. Rdečica se pojavlja na osrednjem delu obraza, na nosu, po licih in bradi. Sprva vznikne le občasno ob izpostavitvi sprožilcem, kot so sončna svetloba, veter, vročina, začinjena hrana ali čustveni stres. Sčasoma pa se v koži razvijejo razširjene žilice in rdečica postane trajna. Kasneje se lahko pojavljajo aknam podobne spremembe. V napredovalih stopnjah bolezni se zaradi povečanja žlez lojnic in odlaganja kolagena lahko razvije gomoljasta zadebelitev nosu (rinofima). Občasno je obrazni rozacei pridružena še očesna oblika bolezni. Kaže se s srbenjem, rdečino in oteklino različnih delov oči ter občutkom tujka.

Zdravljenje rozacee je zaradi kronične narave bolezni dolgotrajno. Zdravila, ki bi bolezen popolnoma ozdravilo, ni. Kljub temu znake bolezni lahko obvladujemo s pravilno nego obraza in uporabo zdravilnih krem. Te so na voljo le na recept, saj ponavadi vsebujejo antibiotike ali kisline, ki ob nepravilni uporabi lahko povzročijo več škode kot koristi. V hujših primerih bolezen obvladujemo tudi sistemsko s tabletami antibiotikov, kortikosteroidov ali retinoidov.

Če je bolezen že prešla v fazo stalne rdečice, kožne spremembe postanejo trajne. Poškodovane kožne žilice se ne morejo povrniti v prvotno stanje. Pordelost kože lahko v tem primeru uspešno odpravimo z Optilight IPL terapijo. S to terapijo zdravimo tudi mnoge druge žilne spremembe na koži. Temelji na impulzih svetlobe z visoko energijo, ki jih selektivno absorbira hemoglobin v rdečih krvnih celicah. V njih se energija pretvori v toploto in uniči steno krvnih žil. Na ta način v koži odstranimo bolezenske žilne spremembe brez vpliva na okolno kožo.

Ker je delovanje pulzne svetlobe kumulativno, je učinek IPL odvisen od števila terapij. Običajno je potrebnih tri do šest ponovitev terapije v presledkih od 2 do 4 tedne. Prav tako učinek zavisi od obarvanosti kožne spremembe. Bolj pigmentirane spremembe potrebujejo več ponovitev.

Čeprav za odstranjevanje sprememb pri rozacei lahko uporabljamo tudi laserje, ima OptiLight IPL terapija pred njimi kar nekaj prednosti. Ker je svetloba, ki jo uporablja bolj razpršena in manj intenzivna, je terapija IPL nežnejša in zato manj boleča. Posledično je okrevanje hitrejše. Poleg tega pokriva večje področje kože naenkrat, kar skrajša čas posamezne terapije. Možnost pojava stranskih učinkov, kot je brazgotinjenje ali nastanek pigmentnih madežev je prav tako manjši.

Nadležno rdečico rozacee lahko brez večjega nelagodja odpravimo z Optilight IPL terapijo. Zaradi svoje vsestranskosti ta terapija postaja nepogrešljiva pri odpravljanju mnogih kožnih sprememb.