Nazaj

Prepoznate nevarno kožno znamenje?

Jasna Perković, dr. med.

Jasna Perković, dr. med.
specialist oftalmologije

802 min29. 11. 2024

pred posegomkožne bolezniznamenja

Materina znamenja ali pigmentni nevusi so večinoma nenevarne kožne spremembe. Včasih pa v njihovih celicah nastanejo mutacije, ki vodijo v razvoj nevarnega kožnega raka, imenovanega melanom. Na razvoj bolezni nakazuje nekaj opozorilnih znakov, ki si jih velja zapomniti. Pravočasno odkrivanje bolezni namreč bistveno povečuje možnosti za uspešno zdravljenje, ko je ta še v začetni, ozdravljivi fazi.

Pigmentni nevusi so strokovno poimenovani melanocitni nevusi, saj nastanejo s kopičenjem pigmentnih celic, imenovanih melanociti. Ti se zaradi neznanega razloga množijo in oblikujejo kožne spremembe, ki so v ravnini kože ali pa izstopajo iz njene površine. Tipično so okrogle ali ovalne oblike s premerom 2 do 5 mm in ostrimi robovi. Najpogosteje so enakomerne rjavkaste barve, pogoste pa so tudi barve, ki variirajo od svetlo rjave do črne.

Melanocitnih nevusov običajnega izgleda ne odstranjujemo, razen če so estetsko moteči. Nevarnost za razvoj kožnega raka v njih je namreč izredno nizka, saj je letno tveganje, da bi en sam nevus napredoval v melanom nižje od 0,0005 %. Tveganje je sicer povečano pri posameznikih, ki imajo več kot 50 znamenj po telesu, ali pri tistih z znamenji premera več kot 20 cm. Prav tako je tveganje večje pri osebah, katerih krvni sorodnik je imel maligni melanom.

Za odkrivanje neobičajnih znamenj so v osemdesetih letih prejšnjega stoletja razvili kriterije ABCDE. Ti strokovnjakom še danes pomagajo pri ocenjevanju sumljivih znamenj in odločitvi glede njihove odstranitve. Z njihovo pomočjo lahko tudi sami ugotovimo, ali je priporočljivo, da znamenje pregleda strokovnjak. Kriteriji, ki nakazujejo na sumljivo znamenje, so:

  • A (asimetry): znamenje je nesimetrične oblike.
  • B (border): znamenje je neostro omejeno.
  • C (colour): znamenje je neenakomerno pigmentirano in vsebuje več barv. Vsaj na enem mestu je obarvano črno.
  • D (diameter): premer znamenja je večji od 5 do 6 mm.
  • E (elevation): znamenje je na nekaterih predelih dvignjeno nad nivo kože.

Čeprav ni vključena v kriterije ABCDE , je pri oceni znamenja pomembna tudi njegova evolucija, torej spreminjanje. Pregled pri strokovnjaku je priporočljiv, če se je znamenje na novo pojavilo v zadnjih mesecih, se povečuje ali spreminja obliko in barvo. Prav tako je smiselno poiskati strokovno pomoč, če znamenje povzroča srbečico, bolečino ali krvavitev.

Kožni rak ali maligni melanom se v večini primerov pojavi na novih mestih na koži; iz obstoječih pigmentnih znamenj se razvije v le 20 do 30 % primerih. Kljub temu je pomembno, da smo pozorni na stanje kože in redno spremljamo svoja znamenja. Pravočasno odkritje sprememb namreč pomembno vpliva na uspešnost zdravljenja bolezni.