Nazaj

Kako pravilno uporabljamo očesna zdravila

Urša Pečjak, dr. med.

Urša Pečjak, dr. med.
specialist oftalmologije

5522 min06. 08. 2024

zdravje oči

Zdravila, ki jih predpišemo za oči, so večinoma v obliki kapljic ali mazil. Pri ambulantnem delu opažam, da ima veliko ljudi težave z njihovo uporabo. Ne vedo, kako naj zdravilo uporabijo, da bo čim bolj učinkovito. Pripravila sem nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali, da bo zdravljenje potekalo optimalno.

Bodite pozorni na rok uporabe. Ko je zdravilo originalno zaprto, je rok uporabe odtisnjen na embalaži. Ko pa zdravilo začnete uporabljati, ta datum ne velja več. Upoštevajte rok po odprtju, ki je označen in je za večino zdravil približno 1 mesec. Nekatere umetne solze so po odprtju uporabne tudi do pol leta, zdravila v majhnih odmernikih pa le en dan. Nekatera po odprtju lahko hranimo pri sobni temperaturi, druga je treba shranjevati v hladilniku. Navodila glede shranjevanja in roka uporabe zdravil morate vedno preveriti.

Pri dajanju zdravila pazite, da se z vrhom stekleničke ali tubice ne dotikate očesa. Tega predela tudi ne prijemajte z rokami. Pred uporabo si vedno umijte roke z milom.

Kapljico zdravila v oko najlažje daste tako, da z eno roko rahlo odmaknete spodnjo veko, z drugo pa stisnete kapljico v vrečko, ki nastane pod spodnjo veko. Lažje vam bo, če glavo nagnete rahlo nazaj. Zadoščata 1-2 kapljici. Če kapljic daste več, bo odvečna tekočina odtekla iz očesa. Naj vas ne skrbi, da bo v oko prišlo preveč zdravila. Po aplikaciji kapljic oči zaprite in s kazalcema za 30 sekund blago pritiskajte na notranja očesna kotička. S tem preprečite prehiter odtok zdravila v sistemski obtok in zmanjšate možnost pojava stranskih učinkov. Omogočite tudi optimalno delovanje zdravila na površini očesa. Nekateri imajo težavo s tem, da težko ocenijo, ali jim je uspelo zdravilo kapniti v oko. Če ste med njimi, predlagam, da kapljice hranite v hladilniku. Tako bo zdravilo ohlajeno in takoj, ko hladna kapljica pade na površino očesa, jo boste začutili.

Mazila, ki jih predpišemo, so lahko namenjena koži vek ali očesu. V prvem primeru mazilo nanesete na prizadete dele kože v tankem sloju. V drugem pa mazilo nanesete neposredno na očesno površino. Najbolje je, če iztisnete približno pol centimetra mazila v prostor pod spodnjo veko in oko zaprete. Mazilo se tako stopi med veko in površino očesa.