Nazaj

So očala za navidezno resničnost varna za oči?

mag. Kristina Mikek, dr. med.

mag. Kristina Mikek, dr. med.
specialist oftalmologije

3572-3 min03. 09. 2024

zdravje očiživljenjski slog

Tehnologije za doživljanje navidezne resničnosti so na pohodu. Različna očala in naglavne naprave z ekrani neposredno pred očmi, so del opreme, ki jo potrebujemo za vstop v svet navidezne resničnosti. Pa je zrenje v drobne ekrane visoke ločljivosti tik pred očmi sploh varno? Da bi odkrila kaj je o tem znanega sem prebrskala splet.

Glede na dosedanja spoznanja, se tehnologija navidezne resničnosti smatra kot varna za oči, a z nekaterimi omejitvami. Z dolgotrajno uporabo naglavnih očal za doživljanje navidezne resničnosti povezujejo predvsem sindrom računalniškega vida. Značilni simptomi tega so občutek suhih, napetih in utrujenih oči. Pogosto se pojavlja tudi pordelost oči. Težave so pogostejše pri dolgotrajni uporabi očal za navidezno resničnost. Podobno kot pri delu z računalnikom tudi za slednje svetujejo pogoste prekinitve med uporabo, kar očem zagotovi počitek, ter izboljša vlažnost očesne površine.

Resnejši problem, ki ga povezujejo z uporabo očal za navidezno resničnost, je težave s fuzijo vida. V realnem svetu opazujemo vse predmete tako, da pogled vsakega očesa ločeno usmerimo proti predmetu. Možgani sliko iz obeh oči sestavijo in tako dobimo občutek dimenzij ter oddaljenosti opazovanega predmeta. Pri navidezni resničnosti so vsi opazovani predmeti v ravnini ekrana. Občutek globine in dimenzije predmetov računalnik ustvari umetno z zamikom slike, ki se nekoliko razlikuje med ekranoma. Preklapljanje med obema načinoma dojemanja in ustvarjanja prostorske slike v možganih lahko posameznikom dela težave. Te se odrazijo z občutkom napetosti in utrujenosti oči, lahko se pojavijo težave z vidno ostrino ali celo dvojnim vidom.

Nekaterim očala za navidezno resničnost povzročajo tudi vrtoglavico in slabost. Do tega pride zaradi neujemanja navideznega premikanja v prostoru, ki ga zaznavamo z očmi, in siceršnjega mirovanja telesa v resničnem prostoru. Nekaterim takšna neskladja med zaznavami iz različnih čutil sprožijo težave, podobne morski bolezni.

Ne smemo spregledati tudi opozoril za potencialne nevarnosti uporabe s strani otrok in mladostnikov. Mnogi proizvajalci namreč očala za virtualno resničnost prilagajo tudi mlajšim uporabnikom. Kot možne stranske učinke dolgotrajne uporabe očal navajajo motnje v razvoju fokusiranja vida, sledenja s pogledom in spremembe v globinskem vidu.

Zaključim lahko, da so očala za navidezno resničnost varna, če jih uporabljamo zmerno in z upoštevanjem previdnostnih ukrepov. Ti so zelo podobni, kot veljajo tudi sicer za delo z računalnikom. Pomembni so zlasti premori. Svetuje se že dobro poznano pravilo 20-20-20. Vsakih 20 minut naj bi naredili premor vsaj za 20 sekund in se med tem zazrli 20 metrov v daljavo. Med uporabo očal se je dobro zavestno opominjati na čim pogostejše mežikanje, kar izboljšuje vlažnost očesne površine. Če se pojavijo težave, kot so občutek napetosti oči, pordelost ali celo slabša vidna ostrina, je z uporabo teh pripomočkov treba prekiniti. Preventivni ukrepi in zmerna uporaba sta najboljša načina, kako se v navidezno resničnost podati brez nevarnosti za oči.