Nazaj

Kaj imajo skupnega glavoboli in težave suhih oči

mag. Kristina Mikek, dr. med.

mag. Kristina Mikek, dr. med.
specialist oftalmologije

6422-3 min08. 10. 2024

suhe očizdravje oči

Glavobol in suhe oči sta simptoma, ki ju pogosto srečamo v očesni ambulanti. Težavi nista nujno povezani, mnogokrat pa se prepletata. Pri spopadanju z njima pomaga poznavanje vzrokov, zato se mi je zdelo smiselno, da nekaj napišem tudi o tem.

Glavobol se lahko razvije zaradi očesnih težav. Najpogosteje so v tem primeru vzrok zanj suhe oči, lahko pa glavoboli nastanejo tudi zaradi težav z vekami ali neprimerno predpisane dioptrije očal. Med ne-očesnimi vzroki glavobolov so v ospredju migrenske težave, težave z vratno hrbtenico in premajhno uživanje tekočin.

Hkratne simptome suhih oči in glavobola najpogosteje sproža dolgotrajno delo z računalnikom. Neprekinjeno gledanje ekrana zmanjšuje frekvenco mežikanja, kar negativno vpliva na vlažnost očesne površine in zmanjšuje izločanje solz. Zaradi sušenja postane očesna površina razdražena. Podaljšana uporaba bližinskega vida oči tudi obremenjuje in jih utruja. Vse to sproža nastanek glavobolov.

Drug pogost vzrok glavobolov v povezavi s simptomi suhih oči je novo predpisana dioptrija. Neprimerna očala povzročajo podzavestno napenjanje oči in negativno vplivajo na vlažnost očesne površine. To se dogaja zlasti zaradi želje, da bi pacientu predpisali dioptrijo, s katero bo dosegel najboljšo vidno ostrino. Previsoka dioptrija očal kratkoročno sicer zagotovi odličen vid, a stalna uporaba takšnih očal pogosto oči preobremenjuje, povzroča občutke napetosti in utrujenosti. Vse to sproža glavobole. Zlasti pogost je ta problem pri novem predpisu cilindrov za korekcijo astigmatizma. Z menjavo očal te težave praviloma izzvenijo.

Pomanjkljiva hidracija je še en vzrok, ki obenem povzroča glavobol in negativno vpliva na težave suhih oči oziroma vlažnost očesne površine. To velja tudi za spremembe v hormonskem ravnovesju (na primer pri menopavzi, nosečnosti ali uporabi hormonske terapije), ki vplivajo na proizvodnjo solz in so obenem povezane z glavoboli. Slednje pogosteje opažamo pri ženskah, ki jih lahko prizadenejo tudi migrenski napadi, povezani s hormonskimi nihanji.

Težave suhih oči pa lahko tudi same po sebi sprožajo glavobole. Sindrom suhega očesa je kronično obolenje z zmanjšano tvorbo ali porušeno sestavo solz. Pri tem se pojavljajo občutki draženja in nelagodja. Slednje lahko sproža tudi občutke napetosti in glavobole. Vzrok suhih oči so lahko še očesne alergije, ki povzročajo vnetje očesne površine in tudi izsušujejo oko. Simptomi, kot so srbečica, rdečica in izcedek sprožajo naprezanje oči ter glavobole.

Pri kratkotrajnih simptomih suhih oči in glavobolov si mnogokrat lahko pomagamo sami. Prvi korak naj bo povečanje uživanja tekočin za izboljšanje hidracije telesa. Kratkotrajno lahko za izboljšanje vlažnosti oči pomagajo tudi umetne solze. Te so zlasti priporočljive za vse, ki veliko nosijo kontaktne leče. Pri delu z računalnikom so pomembni redni premori z zrenjem v daljavo, kar sprosti oči. Prav tako je pomembno zavestno mežikanje, kar spodbuja izločanje solz in vlaži očesno površino med delom. Pomaga lahko tudi nežna masaža robov vek. Ne pozabite na izogibanje nezdravim razvadam ter uživanje zdrave in uravnotežene prehrane z zadostno količino omega maščobnih kislin. Te pozitivno vplivajo na kakovost solz in vlažnost očesne površine.

Pri suhih očeh gre lahko za kronično napredujoče stanje. Pravočasno zdravljenje je ključnega pomena.

S kratkim testom ugotovite, stopnjo suhosti vaših oči in izvedite katera terapija suhih oči je najprimernejša.

Naredite test