Splošno znano je, da ima telesna aktivnost mnoge pozitivne učinke na zdravje. Vse več raziskav ugotavlja tudi njene neposredne učinke na zdravje oči in dober vid. Zbrala sem nekaj podatkov s katerimi upam, da vas navdušim, da skrbite za redno gibanje in s tem za zdravje oči in vaš vid.
Delo in sodoben življenjski slog nas silita, da vse več časa preživljamo v zaprtih prostorih, pred računalniškimi ekrani. To povzroča utrujenost oči, pogosto so s tem povezane tudi težave suhih oči. Gibanje na prostem in telesna vadba zmanjšujeta stres povezan z delom in izboljšujeta spanec. To sprošča oči, zmanjšuje zategnjenost vratnih mišic ter izboljšuje vlažnost očesne površine. Pri mladostnikih izpostavljenost naravni svetlobi in zadrževanje na prostem manjšata tveganje za razvoj kratkovidnosti. To je zlasti pomembno za preprečevanje visoke kratkovidnosti. Ta namreč zvečuje pogostost bolezni mrežnice ter glavkoma v odrasli dobi.
Glavkom je bolezen povišanega očesnega tlaka. Je razmeroma pogosto očesno obolenje, ki prikrito okvari vid. Največkrat se pojavi po 40. letu. Nedavna japonska multicentrična raziskava je dokazala, da redna telesna aktivnost zmanjša tveganje za nastanek glavkoma. Še bolj spodbuden je podatek, da redna telesna vadba zmanjšuje propadanje živčnih vlaken v mrežnici pri bolnikih z že razvitim glavkomom. To pomeni, da nikdar ni prepozno pričeti z bolj aktivnim življenjem. Telesna aktivnost tudi pri razvitem glavkomu upočasnjuje okvaro vida in blaži potek bolezni. Podobni učinki telesne vadbe na ohranjanje živčnih vlaken mrežnice so opisani tudi za diabetično retinopatijo. To je bolezen mrežnice, ki se razvije pri sladkorni bolezni. Z redno telesno aktivnostjo se zvečuje občutljivost celic na inzulin. Slednje izboljša uravnavanje sladkorja v krvi in zmanjšuje možnost nastanka okvar mrežnice.
V starosti je med boleznimi mrežnice najpogostejša degeneracija rumene pege. Tudi za to starostno pogojeno obolenje je dokazano, da aktiven življenjski slog zmanjšuje verjetnost pojava. Redna telesna vadba izboljšuje prekrvavitev vseh organov in tkiv. To pozitivno vpliva tudi na prekrvavitev mrežnice ter s tem upočasnjuje starostno pogojeno propadanje celic.
Naj za konec omenim še sivo mreno, ki je verjetno najpogostejši vzrok slabšanja vida v starosti. Raziskave so pokazale, da redna telesna vadba upočasnjuje pojav zamotnitev v očesni leči. Tudi to je posledica izboljšane prekrvavitve povezane s fizično aktivnostjo, ki prispeva k boljšemu prehajanju kisika in hranil v očesno lečo. Redna telesna aktivnost torej upočasnjuje tudi nastanek sive mrene.
Kogar bolj zanima, kako lahko s telesno aktivnostjo in zdravim načinom življenja pozitivno vplivamo na staranje, priporočam knjigo Outlive avtorja dr. Peter Attia. V njej opisuje najnovejša spoznanja o tem kako je redna telesna aktivnost nujna za ohranjanje vitalnosti in zdravo staranje. Tedensko svetuje vsaj 150 minut vadbe. To so lahko hoja, plavanje ali kolesarjenje. Vadba naj bo zmerna, posebej je priporočljivo gibanje na prostem. Tudi za oči je stik z naravno svetlobo zelo pomemben.
Naj zaključim prav z mislijo dr. Attia, ki pravi, da ni možno predpisati boljšega zdravila kot je redna telesna aktivnost.