V tem prispevku vam bom predstavila preiskavo, ki jo zelo pogosto uporabljamo pri pregledu oči in je postala nepogrešljiva v naši vsakodnevni praksi. Gre za slikanje OCT (optično koherentno tomografijo).
Kako izgleda preiskava?
Preiskava je kratka, slikanje izvedemo v le nekaj minutah. Je neboleča in neinvazivna ter za oko popolnoma neškodljiva. Za izvedbo večinoma ne potrebujemo razširjene zenice. Med preiskavo je pacient prislonjen k aparatu, pogled pa za nekaj sekund usmeri v center zelenega križca. Aparat s pomočjo laserske tehnologije skenira oko. Tako pridobimo serijo natančnih posnetkov, kar nam omogoči tridimenzionalni prikaz očesnih struktur po plasteh.
Kdaj jo uporabimo?
Ker je preiskava zelo uporabna pri odkrivanju in spremljanju številnih očesnih bolezni, jo pri nas vedno izvedemo preventivno pri splošnih očesnih pregledih in pred vsemi očesnimi operacijami. Najbolj koristna je pri obravnavi bolezni mrežnice v področju rumene pege in pri spremljanju bolnikov z glavkomom. Redkeje jo uporabimo tudi za oceno sprednjih očesnih delov, na primer roženice.
Katere so tiste bolezni, ki jih je potrebno spremljati z OCT slikanjem?
- Starostna degeneracija rumene pege: rumena pega imenujemo področje mrežnice, ki je odgovorno za oster centralni vid. S slikanjem lahko natančno opazujemo vse plasti mrežnice in iščemo degenerativne spremembe, ki jih ta bolezen povzroča. Pozorni smo na kopičenje proteinov in maščob pod mrežnico-druze, okvare celic mrežnice in predvsem nabiranje tekočine ali krvavitve pod in v slojih mrežnice. Kadar opazimo slednje, pacienta napotimo na zdravljenje z injekcijami zaviralcev rastnega faktorja. Preiskava je zelo pomembna tudi za sledenje in spremljanje uspešnosti zdravljenja.
- Druge spremembe v področju rumene pege (epimakularna membrana in makularna luknja): take spremembe zdravimo kirurško. Če so odkrite in zdravljene pravočasno je prognoza za vid bistveno boljša.
- Glavkom: je bolezen, ki jo povzroča visok očesni pritisk. Počasi in skoraj neopazno nastajajo nepopravljive okvare vidnega živca, kar lahko nezdravljeno privede v slepoto. OCT slikanje nam omogoča natančno oceno zgradbe izstopišča vidnega živca. S slikanjem skozi leta lahko opazujemo trend tanjšanja slojev živčnih vlaken. To nam omogoča ustrezno prilagajanje zdravljenja.
- Diabetična retinopatija: je bolezen, pri kateri višje vrednosti sladkorja v krvi povzročijo okvaro žilnih sten. Spremembe lahko prizadenejo tudi očesno mrežnico in jih vidimo kot otekline, krvavitve in spremembe na žilju. OCT je nepogrešljiva preiskava za zgodnje odkrivanje in uspešno zdravljenje bolezni.