Nazaj

Krvavitev pod veznico: brez skrbi, ni tako hudo kot izgleda!

Urša Pečjak, dr. med.

Urša Pečjak, dr. med.
specialist oftalmologije

17272 min29. 10. 2024

zdravje očiživljenjski slog

Očesne bolezni lahko variirajo od povsem skritih do tistih, ki že na prvi pogled izgledajo zastrašujoče. Ena takšnih sprememb je krvavitev pod veznico, ki s svojim dramatičnim videzom marsikoga prestraši – vendar je večinoma nenevarna in ne zahteva zdravniškega posega. V tem prispevku vam bom razložila, zakaj do krvavitve pride, kako jo prepoznati in predvsem, zakaj v večini primerov ni razlogov za paniko.

To težavo pogosto srečujem v ambulanti. Ker menim, da v primeru krvavitve pod veznico pregled pri oftalmologu ni nujno potreben, sem vam pripravila nekaj koristnih informacij in nasvetov, kako ravnati v takšnem primeru.

Kaj je krvavitev pod veznico?

Krvavitev pod veznico se pojavi nenadoma in ima precej dramatičen videz, kar pogosto prestraši bolnike. Mnogi poiščejo zdravniško pomoč še isti dan. Največkrat ljudje krvavitev opazijo zjutraj, ko se pogledajo v ogledalo, ali pa jih na to opozori kdo drug. Na površini očesa se pojavi rdeča zaplata krvi, ki se lahko čez dan zaradi gravitacije še nekoliko razleze. Kljub dramatičnemu videzu oko ni boleče in vid ostane nespremenjen. Večjih sprememb običajno ne čutimo, le v primeru večje krvavitve lahko pride do občutka tujka ali neprijetnega tiščanja zaradi raztezanja veznice.

Zakaj pride do krvavitve?

Do krvavitve pride zaradi počene žilice v očesni veznici, kar povzroči izliv krvi. To se lahko zgodi spontano, pogosto pa je posledica nenadnega dviga pritiska v glavi ali očesu. Tak pritisk lahko povzroči kašljanje, kihanje, bruhanje, pihanje iz nosu ali napenjanje pri težkem dvigovanju. Drugi vzroki so lahko skoki krvnega tlaka, sladkorna bolezen ali zdravila, ki vplivajo na strjevanje krvi. Tudi intenzivno drgnjenje očesa ali operativni posegi lahko sprožijo krvavitev.

Kaj storiti ob krvavitvi?

Če opazite živo rdečo krvavitev na površini očesa, vendar nimate bolečin in vaš vid ostaja normalen, vam svetujem, da ostanete mirni. Krvavitev bo spontano izginila v nekaj dneh do nekaj tednov, brez trajnih posledic. Če občutite neprijetnost v očesu, si lahko pomagate z umetnimi solzami. Priporočam tudi kapljice za oči, ki vsebujejo kalijev jodid (kot so Potassium kapljice), saj lahko pospešijo odstranjevanje izlite krvi.

Prav tako je dobro, da povečate vnos vitamina C, saj ta krepi žilne stene in lahko pomaga preprečiti krvavitve v prihodnosti. Zdravljenje pri očesnem zdravniku običajno ni potrebno.

Če pa se krvavitve začnejo pogosto pojavljati brez očitnega vzroka, kot sta kihanje ali napenjanje, je smiselno obiskati splošnega zdravnika. Ta bo preveril vaš krvni tlak in morebitne težave s strjevanjem krvi.

Upam, da vam bodo ti nasveti prihranili nepotreben obisk zdravnika!