Pred dvema desetletjema, ko sem bila še mlada specialistka, se je keratokonus zdravil s poltrdimi kontaktnimi lečami. V ugodnem primeru bolezen ni napredovala in pacienti so bolj ali manj ohranili uporaben vid. Vendar takšno zdravljenje ni bilo vedno učinkovito in mnogi so potrebovali operacijo s presaditvijo roženice.
Kot specialistka za roženico sem se od samega začetka strokovne poti veliko srečevala s pacienti, ki so izgubljali vid zaradi keratokonusa. Kmalu po zaključeni specializaciji sem imela na enem od izobraževanj v tujini priložnost spoznati kolege, ki so razvijali tedaj novo revolucionarno zdravljenje keratokonusa z metodo, imenovano crosslinking. To zdravljenje sen kot prva v Sloveniji kmalu pričela izvajati tudi sama.
Danes velja crosslinking za metodo izbora zdravljenja zgodnjih in mnogih napredovalih oblik keratokonusa. Ta minimalno invazivni poseg učinkovito ustavlja napredovanje keratokonusa in omogoča ohranitev vidne ostrine. S Crosslinkingom smo končno dobili učinkovito rešitev za zdravljenje keratokonusa. Potreba po operacijah s transplantacijo roženice se je s to terapijo končno pričela zmanjševati.
Prvo zdravljenje keratokonusa z metodo Crosslinking smo v Moreli izvedli že leta 2007. Do danes smo s tem zdravljenjem pomagali ohraniti vid več sto pacientom. V dveh desetletjih uporabe metode Crosslinking in dolgoročnim spremljanjem pacientov smo nabrali veliko znanja in izkušenj pri zdravljenju keratokonusa. To so moja najpomembnejša spoznanja povezana z zdravljenjem keratokonusa z metodo crosslinking:
- V prvih letih, ko smo šele pričeli z izvajanjem terapije crosslinking, smo jo uporabljali izključno pri mladih, pretežno najstnikih. Bolezen smo določeno obdobje spremljali in šele v primerru, da je kljub uporabi poltrdih leč napredovala, smo se odločili za zdravljenje. Danes predlagamo crosslinking zdravljenje brez odlašanja vedno, ko odkrijemo bolezen, tudi pri starejših, če imamo podatek, da se stanje spreminja ali slabša. Do takšnega pristopa so nas privedli zlasti pozitivni dolgoročni rezultati tega zdravljenja, ki jih spremljamo pri naših pacientih.
- Zdravljenje z metodo crosslinking praviloma zahteva 2 do 3 tedne postoperativne rehabilitacije. Da bi obdobje zdravljenja kar najbolj skrajšali, danes izvajamo terapijo crosslinking ponavadi na obeh očesih hkrati. Pacienta seznanimo, kako poteka okrevanje in koliko premora si je po crosslinkingu potrebno vzeti, da se potem lahko brez težav vrne k vsakodnevnim aktivnostim in delu.
- Za končni rezultat zdravljenja je potrebno daljše obdobje, eno leto ne zadošča. Pri začetnih stopnjah keratokonusa je rezultat viden prej kot pri napredovalih oblikah.
- Kadar si bolniki s keratokonusom želijo tudi odpraviti dioptrijo, da ne bi potrebovali očal svetujem, da se najprej naredi crosslinking terapijo. Temu mora slediti obdobje spremljanja vidne ostrine in dioptrije ter šele nato morebitna korekcija dioptrije. Pri operaciji dioptrije po keratokonusu je pomembno imeti realna pričakovanja. V vseh primerih ni možna popolna odstranitev dioptrije in je bolj realno pričakovati le izboljšanje stanja.
- Veliko pacientov s keratokonusom me sprašuje, če naj zamenjajo očala ali kontaktne leče takoj po zdravljenju. To odsvetujem in priporočam, da se z zamenjavo počaka vsaj nekaj mesecev, če ne pol leta. Učinki crosslinking terapije se pokažejo zelo postopno in s tem je povezano tudi zelo počasno spreminjanje dioptrije.