Z željo po boljšem vidu k meni prihajajo ljudje z različnimi pričakovanji in potrebami. Vsak ima svojo predstavo o tem, kako naj bi izgledala operacija dioptrije, koliko časa traja okrevanje in kako hitro nastopi končni rezultat. Nekateri se na uvodni pregled dobro pripravijo. Preberejo informacije na spletnih straneh ali se posvetujejo s tistimi, ki so operacijo že prestali. Ti imajo običajno dobro izdelano predstavo o tem, kakšne vrste operacije si želijo. Obstajajo pa tudi takšni, ki prve informacije o operaciji dioptrije prejmejo šele na pregledu.
Motivacija za operacijo dioptrije je navadno težava, povezana s slabšim vidom, ki jo posameznik želi odpraviti. Najprej me zanima prav ta težava. Da lahko predlagam najprimernejšo rešitev za izboljšanje vida, moram spoznati razloge, zakaj nekdo razmišlja o operaciji dioptrije. Želim razumeti posameznikova pričakovanja o tem, kako mu bo boljši vid spremenil življenje. Ni pa pomemben le cilj, pomembna je tudi pot do cilja. Želim si, da bi bila ta prijetna, brez nepotrebnega stresa. Trudim se, da se z izbiro metode laserske operacije čim bolj približam željam in pričakovanjem posameznika.
Pri pregledu se najprej pogovorim o težavi, ki je posameznika pripeljala k nam. Zanima me, kakšno delo opravlja in s kakšnimi dejavnostmi si rad zapolni prosti čas. Pozorna sem na različne športne aktivnosti, še posebej kontaktne športe. Pomembno mi je vedeti tudi, če je v službi neprestano za računalniškim zaslonom ali če zaradi suhih oči slabo prenaša kontaktne leče. Pri težavah s suhimi očmi namreč izberem metodo, ki bo dolgoročno manj vplivala na vlažnost očesne površine. Od vrste posega je odvisno, koliko dni bo nekdo moral nameniti okrevanju. To je eden pomembnejših dejavnikov pri moji odločitvi o metodi operacije. Hiter življenjski tempo nam mnogim redko omogoča daljšo rehabilitacijo, zato se pogosteje odločim za metode, pri katerih je okrevanje hitrejše in brez neprijetnih občutkov draženja.
Z uvodnim pogovorom vedno dobim občutek, katera metoda operacije bi bila za posameznika najprimernejša. S pregledom nato preverim, ali je operacija dioptrije glede na značilnosti očesa in dioptrijo varno izvedljiva. Tu sta pomembna dva dejavnika. Prvi je stabilnost dioptrije. Stabilna dioptrija pomeni, da se v zadnjih letih ni povečevala. Laserske operacije namreč napredovanja dioptrije ne zaustavijo, zato se lahko pri tistih, ki nimajo stabilne dioptrije, ta spreminja tudi po opravljenem posegu. To je pomembno zlasti pri mlajših pred 25. Letom starosti. Drug pomemben dejavnik je oblikovanost in debelina roženice. To je namreč del očesa, ki ga z lasersko operacijo preoblikujemo.
Tudi starost je pomembna pri odločanju o laserski operaciji dioptrije. Večino operiranih je starih do 40 let. Poseg lahko opravimo tudi kasneje, a bodo v tem primeru zaradi pojava starostne daljnovidnosti relativno kmalu potrebna očala za branje.
Včasih moram predlagati lasersko metodo, ki ni prva na posameznikovem seznamu želja. To lahko zahteva prilagoditev pacientovih načrtov glede okrevanja. Ob ustrezni razlagi in z nekaj sklenjenimi kompromisi v takšnih primerih s pacientom praviloma vedno najdeva skupno rešitev. Vsi si namreč želimo v prvi vrsti varno izvedbo posega, s katerim bomo učinkovito povrnili vidno ostrino in zagotovili dolgoročno najboljši vid. Le to posamezniku omogoči, da svobodneje uživa v življenje.