“Stara sem 27 let in kratkovidna. Moja dioptrija se je ustavila, zato razmišljam o operaciji. Kmalu pa bi rada imela tudi družino, zato me skrbi, ali je operacija pred nosečnostjo smiselna. Slišala sem, da zanositev po operaciji lahko povzroči ponoven pojav kratkovidnosti.”
V svoji praksi se pogosto srečujem s tovrstnimi vprašanji, zato se mi je zdelo smiselno, da o tem tudi nekaj napišem. Če se prepoznate v tem opisu, vam bom pomagala razumeti, kako se operacija dioptrije ujema z načrtovanjem družine.
Kdaj je primeren čas za operacijo dioptrije?
Največ žensk se za lasersko operacijo dioptrije odloči med 25. in 40. letom. To je obdobje, ko je dioptrija praviloma stabilna in še ni znakov starostne daljnovidnosti. To je tudi obdobje, ko mnogi načrtujejo družino. Pogosto se porajajo dvomi kako je najbolje reševati težave s slabim vidom zaradi dioptrije. Je boljše najprej imeti otroke in šele po porodu opraviti operacijo dioptrije? Odgovor je ne. Dolgoročna stabilnost odprave dioptrije ni odvisna od morebitnih kasnejših nosečnosti in porodov. Ključno je le, da je dioptrija ko se izvede poseg stabilna. To pomeni, da se izmerjene vrednosti v zadnjem letu niso spremenile za več kot 0,5. Najenostavneje boste vedeli, da je dioptrija stabilna po tem, da vam zaradi slabšanja vida ni bilo potrebno menjati očal. Pri veliki večini se dioptrija stabilizira nekje do 20 leta starosti. Na to, kdaj se dioptrija ustavi, najbolj vpliva genetika. Sama nosečnost ali porod na to ne vplivata in tudi kasneje po opravljeni laserski korekciji dioptrije ne povzročata ponovnega nastanka dioptrije.
Če ste že opravili operacijo in načrtujete novo nosečnost, ne skrbite. Morebitna ponovna nosečnost ne bo povzročila vnovičnega poslabšanja vida in nastanka dioptrije.
Lahko opravim operacijo dioptrije med nosečnostjo?
Operacijo dioptrije med nosečnostjo odsvetujemo. Hormonske in presnovne spremembe v tem obdobju lahko povzročajo nihanja dioptrije. Očesna roženica in leča lahko začasno nekoliko nabrekneta, kar vpliva na meritve dioptrije. Suhe oči, povečana občutljivost na svetlobo in spremembe v intraokularnem tlaku so pogoste. V tem obdobju ne priporočamo niti predpisovanja novih očal.
Po operaciji je potrebno nekaj časa uporabljati protivnetna zdravila in antibiotike. Ta zdravila niso priporočljiva v nosečnosti ali med dojenjem, kar je dodaten razlog, zakaj v tem obdobju z operacijo dioptrije počakamo. Hormonske spremembe lahko povzročijo tudi večje težave s suhimi očmi, kar lahko podaljša čas okrevanja.
Kaj pa neposredno po porodu in med dojenjem?
Kljub temu da sam porod ne vpliva na spreminjanje dioptrije, je po porodu še pomembno počakati, da se hormoni in presnovni procesi umirijo ter povrnejo v običajne tirnice. To velja tudi za celotno obdobje dojenja, ko so hormonski nivoji v telesu še vedno spremenjeni. Prav tako nekatera zdravila potrebna pri okrevanju po operaciji prehajajo v mleko.
Kdaj je najprimernejši čas za poseg?
Če vas ovira slab vid in razmišljate o laserski operaciji dioptrije, je lahko pravi čas za operacijo čim prej, ko še niste noseči. Pot do polne vidne ostrine brez očal je kratka in zdravljenje zaključeno v nekaj tednih. Lahko ste mirni, da se dioptrija zaradi kasnejših nosečnosti, porodov in dojenja ne bo spremenila. Za tiste, ki ste že noseče ali v fazi dojenja pa je smiselna potrpežljivost in čakanje na pravi trenutek. To je praviloma že nekaj mesecev po prekinitvi dojenja.