Nazaj

Operacija dioptrije v primeru težav s suhimi očmi

mag. Kristina Mikek, dr. med.

mag. Kristina Mikek, dr. med.
specialist oftalmologije

4052-3 min13. 08. 2024

po posegupred posegomsuhe oči

Operacija dioptrije je možna tudi pri težavah s suhimi očmi. V primeru teh je pomembna primerna priprava oči za operacijo. Težave suhih oči pa so lahko tudi prikrite in se jih ne zavedamo. Prav zato vsak pregled pred operacijo dioptrije vključuje oceno vlažnosti očesa in kakovosti solznega filma. Suhe oči lahko namreč vplivajo na rezultat operacije ter na okrevanje po posegu.

V okviru predoperativnega pregleda opravimo več testov za oceno vlažnosti očesne površine. To vključuje merjenje količine in kakovosti solz ter pregled površine očesa. Eden od dejavnikov, ki lahko po operaciji prehodno poslabša simptome suhih oči so zdravila, ki jih uporabljamo takoj po posegu. Ko se pred operacijo pogovarjam s pacientom, ga vedno skušam pripraviti in mu pojasniti, da se v takih primerih prve tedne po posegu malce “borimo” s suhimi očmi, a na koncu zmagamo. S poznavanjem tveganj in realnimi pričakovanji pred operacijo, je tudi pooperativno zdravljenje uspešnejše.

Pri blažjih oblikah suhih oči vedno svetujem ukrepe s katerimi lahko še pred operacijo izboljšamo stanje suhih oči. Mednje spadajo umetne solze, protivnetne kapljice, prehranska dopolnila (npr. omega-3 maščobne kisline) in higiena vek. V nekaterih primerih že pred operacijo predlagamo punktalne čepke. Te vstavimo v solzne kanale in na ta način zmanjšamo odtekanje solz, kar poveča vlažnost očesne površine.

Laserske operacije dioptrije neposredno po posegu domnevno nekoliko pogosteje kot operacije dioptrije z lečo povzročajo težave suhih oči. Pri odločitvi glede vrste operacije dioptrije zato upoštevamo tudi stanje vlažnosti očesa in predhodno prisotnost simptomov suhih oči. Manj so jasne razlike glede vpliva na vlažnost očesne površine med posameznimi metodami laserske odprave dioptrije.

Pri metodi LASIK je sicer domnevno pogostejša pojavnost suhega očesa v primerjavi z metodo SMILE. Vzrok za to naj bi bil večji rez, ki ga naredimo v roženici pri metodi LASIK. Kljub temu ni široko sprejetih raziskav, ki bi govorile v korist ene ali druge metode glede vpliva na simptome suhega očesa po laserski operaciji. Osebno sem mnenja, da je pri metodi PRK okrevanje povezano z več težavami s suhimi očmi, čeprav naj bi bila površinska metoda PRK primernejša prav za tiste s suhimi očmi. Metoda namreč ne vključuje reza roženice in jo izvedemo le z laserskim glajenjem njenega povrhnjega sloja.

Po operaciji dioptrije z lečo so vzroki za suhe oči druge narave. Tu suhe oči nastopijo predvsem zaradi zdravil v obliki kapljic, ki jih pacienti jemljejo po operaciji. Pogosto opažam, da je glavni vzrok težavam predvsem prehitro prenehanje jemanja kapljic po operaciji, zato svetujem postopno prenehanje uporabe.

Pri hujših simptomih suhih oči po operaciji svetujem še dodatno podporno zdravljenje. Poleg že omenjenih punktalnih čepkov uporabljamo pri tem terapijo IPL ter terapijo z lastno krvno plazmo. Te metode učinkovito ublažijo simptome suhih oči, kar sem opazila tudi sama pri mnogih pacientih s težavami suhih oči po operaciji.