Operacija dioptrije z lečo je kratek poseg, ki povrne vidno ostrino za bližino in daljavo. Za predstavo o sami operaciji, bom opisala kako ta poseg izgleda skozi oči pacienta. Vsako leto v Moreli izvedemo preko 1000 operacij dioptrije z lečo. Ta poseg sem izvedla tudi svoji mami, očetu in sestri. Iz pripovedovanj bližnjih in pacientov imam kar dobro predstavo, kako operacija dioptrije z lečo izgleda skozi oči pacienta.
Obisk na dan posega se prične podobno, kot pri običajnem pregledu. Sprejme vas naše administrativno osebje. Po kratki pripravi medicinske dokumentacije vas pospremijo do čakalnice pred operacijskim prostorom. Tam vas pozdravi ena izmed sester, vam pomaga ogrniti zaščitni plašč ter prekrivala za obuvala. V oko vam vkapa kapljice za širitev zenice in lokalnega anestetika. To je zdravilo, ki naredi površino roženice neobčutljivo za bolečino. Pospremi vas v operacijski prostor, kjer ob operacijski mizi stoji mikroskop ter še nekaj aparatov potrebnih pri operaciji. Prostor je svetel, stene imajo pomirjujoče zelene in rumene odtenke. Običajno igra tiha sproščujoča glasba. Ko vstopite v spremstvu sestre vas pozdravim sama ali kdo drug od zdravnikov, ki bo izvedel operacijo. Pomagamo vam, da se udobno namestite na operacijsko mizo.
Naslednji trenutek že gledate proti stropu, nad vami vidite mikroskop, na robu pogleda pa mene in sestro, kako pripravljava sterilno mizico za inštrumente. Preden pričnemo vas opozorim, da mi poveste če bi vas bolelo, da vkapam še kakšno kapljico lokalnega anestetika. Sama operacija je neboleča, čutite pa moje dotike ob strani očesa ter premikanje. Sama imam navado, da opisujem kako operacija napreduje, kdaj je pogled v svetlobo mikroskopa pomemben in kdaj se lahko čisto sproščeno pogovarjava.
Poseg pričnem z umivanjem kože okoli očesa, da pripravim sterilno polje. Čutite le nežno drsenje navlaženih krpic po koži vek in okoli oči. Oko zatem prekrijemo s sterilnim pregrinjalom, ob tem čutite kako se adhezivna folija pregrinjala dotakne vek in kože obraza. Ko obraz prekrijemo, dvignemo del pregrinjala na strani očesa, ki ne bo operirano. To daje občutek zračnosti in prostora, da ne čutite utesnjenosti. Ko smo predel očesa sterilno zaščitili, vstavim med veki inštrument, ki drži veki razprti. Površino očesa zatem izperem s sterilno raztopino. Opozorim vas, da se ne ustrašite, ker naenkrat steče veliko vode. Ko je površina očesa sterilno pripravljena, lahko začnemo z operacijo. Tik pred tem dodam še eno protibolečinsko kapljico, da res ničesar ne čutite. Ko namestim mikroskop neposredno nad oko, vidite močno svetlobo, v katero morate pogledati. Svetloba je moteča le na začetku, potem se oko nanjo navadi. Ko začnem z operacijo vedno vprašam, če vas boli. Na začetku operacije lahko čutite blag pritisk in za nekaj trenutkov se vid zamegli zaradi prozorne viskozne tekočine, ki jo vbrizgam v oko. Ta drži oko pravilno oblikovano, da je dovolj prostora za izvedbo operacije.
Med operacijo lečo s posebno ultrazvočno sondo spremenimo, da postane bolj motna, ker jo na ta način lažje odstranimo. Zaradi tega v teh trenutkih odstranjevanja leče slabše vidite. Med delovanjem aparata s katerim odstranjujemo lečo slišite zvok, podoben tihemu ropotanju. Ko je leča odstranjena nekateri, ki so imeli sivo mreno, kar naenkrat spregledajo ali drugače zagledajo svetlobo in povejo, kako je bolj svetlo. Ko je starostno spremenjena očesna leča odstranjena, sledi priprava prostora za vstavitev umetne leče. Pri tem je možno, da občutite pritisk, ki je kratkotrajen. Zatem mnogi omenijo, da vidijo dve lučki nad glavo. Velikokrat mi pacienti razlagajo kakšne barve vidijo in kako je gledanje mikroskopa in luči nad sabo nekaj nenavadnega, kar je posledica uklanjanja svetlobe pod različnimi koti med postopkom vstavljanja leče.
Zadnji del operacije je po navadi najmanj prijeten, ker moramo iz očesa izprati snov, ki smo jo vbrizgali v oko, da je zadrževala obliko očesa med operacijo. Pred tem korakom pacienta opozorim, da lahko na trenutke malo zašpika, zareže, včasih tudi malo zaboli glava. Pomembno je, da je pacient sproščen, ker se tako rez na robu očesnega zrkla, ki smo ga naredili, hitreje sam zapre. Ko je poseg končan, odstranimo pregrinjalo in vkapamo zdravila.
Vedno povem, da je takoj, ko odstranimo pregrinjalo vid slab, nekateri pa opazijo, da je vid na drugem očesu, ki je bilo operirano neposredno pred tem, že boljši. Na dan operacije je vid po posegu zaradi močne luči mikroskopa in razširjene zenice zelo slab. Če je bila operacija zgodaj zjutraj, se začne bistriti šele zvečer. Po operaciji vas posedemo in počakamo, da se dobro počutite, predno vas z navodili pospremimo iz operacijske dvorane.
Običajno je paciente najbolj strah bolečine in če bodo res lahko sodelovali pri operaciji tako, da bo vse potekalo gladko. Morda vam bodo pri tem, da se znebite teh strahov pomagale besede Mance Košir, ki je tudi prestala to operacijo. Na koncu posega je rekla, da to zanjo ni bila operacija, pač pa bolj meditacija.