Sladkorna bolezen, znana tudi kot diabetes, je skupina presnovnih boleznih, pri katerih prihaja do povišanih koncentracij glukoze v krvi. Bolezen nastane bodisi zaradi pomanjkljive tvorbe inzulina v trebušni slinavki, bodisi zaradi zmanjšane odzivnosti telesnih celic na inzulin. To je ena najpogostejših bolezni, prizadene kar 10% populacije.
Diabetes poškoduje žile in spreminja sestavo tekočine v očesu
Diabetes poškoduje žile in spreminja sestavo tekočin v telesu, kar negativno vpliva na mnoge organe, tudi oko. Povišana glukoza v očesni tekočini povzroča otekanje leče, zlepljanje proteinov in nastanek motnjav, kar vodi v zamegljen vid in razvoj sive mrene. Poleg tega diabetes povečuje oksidativni stres, kronično vnetje in nastanek glikanov, ki dodatno poškodujejo očesno lečo. Ključni dejavniki tveganja za sive mrene pri diabetikih so dolgotrajna bolezen in neurejen krvni sladkor. Urejanje krvnega sladkorja je bistveno za zmanjšanje škodljivih učinkov na oko in druge organe.
Sladkorni bolniki imajo kar dvakrat večje tveganje za pojav sive mrene. Glavna dejavnika tveganja za pojav sive mrene povezana s sladkorno boleznijo sta trajanje bolezni in stopnja neurejenosti krvnega sladkorja. Tveganje za razvoj sive mrene je kar dvakrat večji pri sladkornih bolnikih z neurejenim krvnim sladkorjem v primerjavi s tistimi, ki imajo urejen krvni sladkor.
Siva mrene ni vedno povezana s sladkorno boleznijo
Ugotovitev sive mrene še ne pomeni, da ima posameznik sladkorno bolezen. Včasih pa že oblika sive mrene, lahko pa tudi prisotnosti drugih telesnih znakov nakazuje možnost, da ima posameznik sladkorno bolezen. Pri sivi mreni je povezava s sladkorno boleznijo značilna za posebno obliko sprememb v leči imenovano “posteriorna subkapsularna siva mrena”. Ta oblika sive mrene je veliko pogostejša pri diabetikih. Za razliko od drugih oblik sive mrene, kjer se motnjave pričnejo pojavljati v jedru leče, se pri subkapsularni sivi mreni te spremembe pojavljajo blizu zadnje površine leče, ob lečni ovojnici. To je prav predel leče, ki je v neposrednem stiku s prekatno tekočino očesa in s tem najbolj izpostavljen povišanim vrednostim sladkorja ter s sladkorno boleznijo spremenjenemu mikrookolju očesa. Ta oblika sive mrene značilno povzroča več težav z občutkom bleščanja, pojavljanje obročev sija pri izpostavljenosti umetni svetlobi ter že zgodaj zelo poslabša bližinski vid.
Za operacijo sive mrene pri diabetiku velja nekaj posebnosti
Sama operacija sive mrene pri sladkorni bolezni poteka enako kot sicer. Za uspešen izid zdravljenja pa je pred samim posegom in tudi v obdobju med in po operaciji nekaj dodatnih previdnostnih ukrepov. Na prvem mestu je potrebno poskrbeti za urejenost primernih nivojev sladkorja že pred operacijo ter za to skrbeti tudi v obdobju po posegu. Pri pregledu pred operacijo dodatno skrb namenimo pregledu očesnega ozadja za prepoznavo drugih s sladkorno boleznijo povezanih sprememb na očesu. S sladkornim obolenjem povezane okvare mrežnice včasih predhodno zahtevajo dodatno zdravljenje in lahko tudi zmanjšujejo možnost za dobro povrnitev vida z operacijo sive mrene.
Sama operacija sive mrene je pri sladkornih bolnikih nekoliko bolj tvegana in povezana s potencialnimi dodatnimi zapleti kar vključuje tudi okužbe in slabše celjenje tkiva. Včasih je potrebno pred samim posegom tudi prirediti terapijo sladkorne bolezni, prav tako se lahko ta potreba zaradi jemanja dodatnih zdravil in prehodno povišanih vrednosti sladkorja pojavi v obdobju okrevanja.
Zdravljenje sladkorne bolezni ključno za dolgoročno dober vid po operaciji sive mrene
Sladkorna bolezen ne poškoduje le očesne leče, pač pa negativno vpliva na celotno oko, zlasti mrežnico in rumeno pego. Skrbno uravnavanje sladkorja, redna telesna aktivnost, uravnotežena prehrana, izogibanje kajenju in uživanju alkohola so vse zelo pomembni dejavniki preko katerih lahko dolgoročno vsak sam največ naredi za ohranitev dobrega vida.