Pri operaciji sive mrene zamotnjeno očesno lečo (sivo mreno) nadomestimo z umetno. S tem kratkim operativnim posegom učinkovito povrnemo vid. Leče, ki jih uporabljamo pri sivi mreni se več desetletij niso bistveno spreminjale. Te tako imenovane standardne enožariščne leče, ki jih uporabljamo še danes, večini zagotovijo dobro vidno ostrino na daljavo (nad 3 metre). Po operaciji z enožariščnimi lečami so praviloma potrebna očala za branje in dober bližinski vid.
V zadnjem desetletju je prišlo do velikih razvojnih premikov na področju znotrajočesnih leč. Najprej so se pojavile multifokalne leče, ki obenem z operacijo sive mrene omogočajo odpravo dioptrije, astigmatizma in starostne daljnovidnosti. To pomeni, da je pri izbiri tako imenovane premium leče vidna ostrina po operaciji dobra na vse razdalje. Pacient lahko bere, vozi avto ter uživa v vseh ostalih njemu ljubih aktivnosti, ne da bi potreboval očala. Problem multifokalnih leč je, da je njihova uporaba povezana z nekaterimi omejitvami. Te leče niso primerne za vse, ki imajo starostne ali kakšne druge spremembe na očesnem ozadju. To je razlog zakaj mnogim s sivo mreno dolgo nismo mogli pomagati, da bi se z operacijo osvobodili tudi bralnih očal.
Kot odgovor na to omejitev multifokalnih leč so bile razvite leče s podaljšanim fokusom, ki jih s kratico imenujemo EDOF leče (Extended Depth of Focus). Gre za skupino premium leč, ki imajo nekoliko drugačne optične lastnosti kot multifokalne leče. Omogočajo odlično vidno ostrino na daljavo ter srednje razdalje in po potrebi tudi korekcijo astigmatizma, a brez vseh omejitev multifokalnih leč. Te leče ne povzročajo stranskih pojavov bleščanja in so brez omejitev primerne tudi za starejše paciente in tiste s pridruženimi spremembami na očesni mrežnici.
Edina pomanjkljivost EDOF leč v primerjavi z multifokalnimi lečami je nekoliko slabši bližinski vid. Kljub temu ta leča mnogim omogoča, da brez očal berejo pri dobri osvetlitvi. Gledano z vidika funkcionalnosti vida pa je dejstvo, da je pri bližinskem gledanju večini najpomembnejši dober vid pri delu na računalniku, pri gledanju armaturne plošče med vožnjo avta ter pri uporabi telefona. Za te aktivnosti je pomembna dobra vidna ostrina na srednje razdalje. To je tudi področje razpona vidne razdalje, ki ga EDOF leča najbolj izboljša.
- Mislim, da so te leče resnično revolucionalizirale operacije sive mrene. Z vami bi rad delil argumente zakaj menim, da najboljša izbira pri operaciji sive mrene:
- Izboljšana kakovost vida: EDOF leče omogočijo enakomerno jasen vid na različnih razdaljah, kar posnema naravno očesno lečo.
- Zmanjšana potreba po očalih. Večina oseb, ki imajo vstavljene te leče vidijo brez očal na računalniški ekran, armaturno ploščo, delovno površino v delavnici in v kuhinji. Prav tako ni ovira uporaba pametnega telefona. Nekateri celo berejo brez očal ali pa si le občasno pomagajo z njimi.
- Ne povzročajo bleščanja. EDOF leče so zasnovane tako, da zmanjšajo verjetnost optičnih motenj kot je npr. bleščanje, razpršenost svetlobnih žarkov in haloji okrog luči. To izboljša udobje in kakovost vida po operaciji.
- Hitra povrnitev vida. EDOF leče omogočajo jasen vid brez večjih kompromisov. Pri multifokalnih lečah se pogosto vid izboljšuje na daljavo zelo počasi. Zaradi adaptacije možganov traja tudi več kot šest mesecev, da nekateri vidijo jasno na daljavo. Tu je vid na daljavo praktično takoj odličen.
- Dolgotrajni rezultati. Te leče so zasnovane tako, da je vid po operaciji trajno stabilen in jasen.
Napredna tehnologija znotrajočesnih leč predstavlja povsem nove standarde pri operacijah sive mrene. V prihodnosti si lahko obetamo, da bodo te leče postale nov zlati standard in bodo postopno v celoti nadomestile t.i. standardne enožariščne leče.