Nazaj

Zakaj plus dioptrijo redko operiram z laserjem

mag. Kristina Mikek, dr. med.

mag. Kristina Mikek, dr. med.
specialist oftalmologije

3333 min07. 05. 2024

daljnovidnostkratkovidnost

Z lasersko operacijo lahko odpravimo daljnovidnost, kratkovidnost in astigmatizem, kar povrne odlično vidno ostrino na daljavo. Da z laserskim posegom zagotovimo dolgoročno dober vid, moramo upoštevati nekatere omejitve. Te zlasti veljajo pri tistih s plus dioptrijo, torej daljnovidnih.

Preden govorim o omejitvah laserskih operacij za odpravo plus dioptrije, moram pojasniti osnovni princip odprave dioptrije z laserjem. Preprosto povedano je problem slabega vida pri kratkovidnosti in daljnovidnosti nepravilna dolžina optične osi očesa. Pri kratkovidnosti je očesno zrklo nekoliko podolgovato in zato fokus ostre slike nastaja pred mrežnico. V primeru daljnovidnosti je situacija obratna, očesno zrklo je prekratko in fokus slike nastaja za mrežnico. V obeh primerih je slika, ki jo zaznavamo, ko gledamo na daljavo, neostra.

Pri kratkovidnosti dolžino očesa optimiziramo tako, da z laserjem odstranimo tanek sloj tkiva v centru roženice. Omejujoč dejavnik, ki določa, kako visoko minus dioptrijo lahko odstranimo, je debelina roženice. Drugače je pri daljnovidnosti, kjer moramo optično os zrkla podaljšati. To z laserjem dosežemo na način, da odstranimo del tkiva roženice v obliki obročka po njenem perifernem delu, torej ne v centru optične osi. S stanjšanjem roženice po obodu dosežemo, da se njen centralni del nekoliko izboči in to podaljša optično os očesa.

S tanjšanjem tkiva po obodu roženice lahko dosežemo le omejen razpon izbočenja roženice. To je glavni razlog, zakaj je višina plus dioptrije, ki jo lahko odpravimo z laserjem bistveno manjša kot pri minus dioptriji. Dodaten problem je zagotovitev stabilne korekcije plus dioptrije. Raziskave so pokazale, da obstaja pri korekciji dioptrij višjih od +3 velika verjetnost kasnejšega preoblikovanja roženice in vrnitev plus dioptrije. Stabilne dolgoročne rezultate laserske korekcije plus dioptrije je možno torej pričakovati največ v razponu do +3 dioptrije.

Iz omejitev laserske korekcije plus dioptrije bi sklepali, da je še vedno precej pacientov v skupini od +0,5 do +3 dioptrije, ki jim lahko z laserskim posegom izboljšamo vid. Dejansko obstaja veliko ljudi z nizko plus dioptrijo, a jih večina nima težav z vidom. Razlog za to je, da v mladosti nizko plus dioptrijo kompenzira velika prožnost naravne leče. Ta se bolj izboči in tako poskrbi, da je fokus svetlobe natančno na mrežnici. Pri kratkovidnosti s podaljšanim zrklom, pa leča ne more odigrati te kompenzacijske vloge. Pri kratkovidnih je zato vid na daljavo slab že pri -0,5 dioptrije.

V skupini daljnovidnih, ki imajo slab vid na daljavo in so primerni za lasersko operacijo, nam tako ostanejo le tisti z dioptrijo višjo od +1 in nižjo od +3, in ti pričnejo zaradi upadanja prožnosti očesne leče opažati slabši vid na daljavo šele po 30. ali celo po 40. letu starosti. Pri tej starosti se približujemo drugemu problemu: zmanjševanju sposobnosti prilagajanja očesne leče za gledanje na bližino, kar sčasoma povzroči nastanek starostne daljnovidnosti.

Plus dioptrijo redko operiram z laserjem, ker večina tistih s primerno dioptrijo med +1 in +3 težave z vidom opazi šele po 30. letu starosti. Veliko se jih zanima za operacijo v zgodnjih 40. letih. Pri tej starosti je na mestu premislek, ali je laserska operacija, s katero dosežemo neodvisnost od očal za pet ali največ deset, let prava rešitev ali je bolj smotrna odprava dioptrije z lečo, ki reši tudi problem nastajajoče starostne dioptrije. Moj nasvet je vedno odvisen o posameznikovih težav z vidom in njegovih pričakovanj. V Moreli na prvo mesto pri svetovanju za odprave dioptrije postavljamo dolgoročne koristi za dober vid in zdrave oči.