Nazaj

Trendi pri operacijah dioptrije z lečo. Kaj obetajo nove edof leče?

mag. Kristina Mikek, dr. med.

mag. Kristina Mikek, dr. med.
specialist oftalmologije

4482-3 min12. 03. 2024

lečepred posegomstarostna

Operacija dioptrije z lečo je prevladujoč način za izboljšanje vidne ostrine pri težavah s starostno daljnovidnostjo. Najpogosteje pri tem uporabimo multifokalne leče, ki imajo optiko oblikovano na način, da svetlobo zbira v treh žariščnih razdaljah. To omogoča dobro vidno ostrino na daljavo, srednje razdalje in bližino. Težava z multifokalnimi lečami je, da jih ne moremo uporabiti pri vseh. Neprimerne so za vse, ki imajo kakšne koli bolezenske spremembe na očesnem ozadju. Mednje sodijo tudi začetne oblike starostne degeneracije rumene pege, ki je razmeroma pogosto očesno obolenje v starosti. Manj primerne so za tiste, ki potrebujejo zelo dober nočni vid, saj zaradi oblike optike lahko povzročajo težave z neprijetnim občutkom bleščanja.

Kot dobra alternativa multifokalnim lečam so se v zadnji letih izkazale leče z razširjenim fokusom, s tujko imenovane EDOF (extended depth of focus) leče. Te leče v optiki nimajo jasno ločenih krogov, ki uklanjajo svetlobo na različne razdalje. Njihova optika je v osnovi še vedno enožariščna, oblikovana pa je tako, da je samo območje žarišča v katerega projicirajo svetlobo razširjeno. Takšna zasnova optike do neke mere podobno kot multifokalne leče omogoča dobro vidno ostrino pri različnih razdaljah a brez neželenih optičnih pojavov bleščanja pri slabi osvetlitvi in ponoči. Kar je še pomembneje pa je, da lahko EDOF leče brez omejitev uporabimo tudi pri začetnih degenerativnih spremembah mrežnice in rumene pege.

Naše dosedanje izkušnje z lečami EDOF potrjujejo, da so lahko dobra alternativa multifokalnim lečam. V klinični praksi sedaj uporabljamo dve leči. Tistim brez astigmatizma najpogosteje svetujemo Isopure lečo proizvajalca Physiol. Med EDOF lečami je prepoznana kot leča, ki zagotavlja najboljši bližinski vid. Mnogi po operaciji s takšno lečo lahko celo berejo brez očal, kljub temu, da je realno dosegljiv cilj pri EDOF lečah predvsem izboljšanje bližinskega vida in večji razpon vidne ostrine in ne popolne korekcije vidne ostrina na blizu. Pacientom, ki potrebujejo korekcijo astigmatizma običajno svetujemo lečo Eyehence proizvajalca Johnson&Johnson. Ta EDOF leča obstaja za razliko od Isopure leče tudi v torični različici, kar omogoča hkratno odpravo astigmatizma.

Nedavno sta bili predstavljeni dve novi EDOF leči. Prva je nova leča proizvajalca Johnson&Johnson z imenom Tecnis Pursee, druga pa leča proizvajalca Alcon z imenom Vivity. Oboji obljubljajo, da naj bi imeli novi leči še večji razpon žarišča in s tem večji razpon razdalj, pri katerih zagotavljajo dobro vidno ostrino brez uporabe očal. To naj bi še povečalo deleč tistih, ki po operaciji z EDOF lečo ne bodo potrebovali očal za branje. Teoretični podatki in izsledki raziskav z uporabo novih EDOF leč so spodbudni. V kakšni meri bodo pri vsakodnevnem življenju zagotavljale boljši vid bo pokazala klinična praksa.

Vsaka leča zahteva neko obdobje privajanja in to zelo zavisi od posameznika, njegovih potreb po vidu in načina uporabe vida. Kakorkoli predstavljata novi EDOF leči spodbuden napredek na področju operacij dioptrije z lečo. Dajeta upanje, da bomo lahko vsem, ki zaradi takšnih ali drugačnih razlogov niso primerni za multifokalno lečo, prav tako lahko pomagali do odličnega bližinskega vida.

Operacija dioptrije je kratek in neboleč poseg. Vas zanima, katera operacija je primerna za vas?

S kratkim testom boste prišli do odgovora mi pa vam podarimo predoperativn pregled.